Kısmet Saat - Casio Marka ve tarihçe...

Casio Marka ve tarihçe...

Casio Marka ve tarihçe...

 

Casio Marka ve tarihçe...

Casio Computer Co., Ltd. (カシオ計算機株式会社 Kashio Keisanki Kabushiki-gaisha) Japon çok uluslu bir tüketici elektroniği ve ticaret elektroniği üretim şirketidir ve merkezi Shibuya, Tokyo, Japonya'da dır. Casio'nun bilinen en iyi ürünleri: hesap makineleri, cep telefonları, ses ekipmanları, cep bilgisayarları, dijital kameralar, elektronik müzik aletleri ve dijital saatlerdir. 1946 yılında Tokyo'da kurulmuş ve 1957'de dünyanın ilk tamamen elektrikle çalışan hesap makinesini piyasaya sürmüştür. Casio, erken dönem bir dijital fotoğraf makinesi yenilikçisiydi ve 1980 ve 1990 yılları arasında müzisyenler için uygun fiyatlı ev elektronik klavyeleri geliştirmişti.

Casio şirketi merkez karargâhı
Casio, Nisan 1946'da imalat teknolojisinde uzmanlaşmış bir mühendis olan Tadao Kashio tarafından kuruldu. Kashio'nun ilk büyük ürünü olan yubiwa piposu, bir sigara tutacak parmak halkasıydı, bu da kullanıcının dumanını pelete toplayıp kullanıcının elini serbest bırakarak sigarasını rahat içmesini sağlıyordu. II. Dünya Savaşı'ndan hemen sonra Japonya yoksullaşma sürecine girdi, bu nedenle sigaralar değerli oldu ve bu buluş başarılı oldu.

Kashio ve kardeşleri (Toshio, Kazuo ve Yukio), 1949'da Ginza, Tokyo'daki ilk İş Dünyası Fuarı'nda bir elektrikli hesap makinesini gördükten sonra, kendi hesaplayıcılarını geliştirmek için yubiwa piposundan elde edilen kârlarını kullandılar. O zamanlardaki hesap makinelerinin çoğu mekanik dişli sistemleri kullanıyordu ve elle bir kol çalıştırılarak veya bir motor kullanılarak çalıştırılabilirlerdi (bkz. Mekanik hesap makinesi). Kardeşlerden Toshio, elektronik konusunda bilgiliydi ve solenoidleri kullanarak bir hesap makinesi tasarlamıştı. Masa büyüklüğündeki hesap makinesi 1954 yılında bitirildi ve Japonya'nın ilk elektro-mekanik hesap makinası oldu. Hesap makinesinin merkezi ve daha önemli yeniliklerinden biri, 10 tuşlu sayı tablasının kullanılmasıydı; o zamanlar diğer hesap makineleri "tam tuş takımı" kullanıyordu; bu sayede her bir tuş yeri (1'ler, 10'lar, 100'ler vb.) dokuz ayrı tuşun görevini yapabiliyordu. Diğer bir ayırt edici yenilik, diğer hesap makinelerinde kullanılan üç görüntüleme penceresi yerine tek bir ekran penceresinin kullanılmasıydı (her bir bağımsız değişken için bir tane ve bir cevap için bir tane).

1957'de Casio, röle teknolojisine dayanan dünyanın ilk tümü elektrikli özlü yapıdaki hesap makinesini, 485.000 yen karşılığında satılan Model 14-A'yı piyasaya sürdü. 1957'de ayrıca Casio Computer Co., Ltd.'nin yapılandırılması da gerçekleştirildi.

1980'lerde, uygun fiyatlı evler için elektronik müzik klavye aletleri ve çalgıları popüler hale geldi. Şirket, ürettiği kol saatlerinin çeşitliliği ve yeniliği ile de ünlü oldu. Hem dijital hem de analog kuvars saatlerin ilk üreticilerinden biriydi. Aynı zamanda saat hesap makinesi de satmaya başladı. Saatleri birçok farklı saat dilimini görüntüleyebilen, sıcaklık, atmosfer basıncı, yükseklik ve hatta Küresel Konumlama Sistemi göstergeleriyle donatılmış ilk saat üreticilerinden biriydi.

Casio'nun dikkat çeken sayısız dijital kamera yenilikleri arasında, QV-10 dâhil, arkasında bir LCD ekrana sahip ilk tüketici dijital kamerası (1995 yılında Hiroyuki Suetaka liderliğindeki bir ekip tarafından geliştirildi), ilk tüketicilere yönelik üç megapiksel kamera, ilk gerçek ultra kompakt model ve seramik lens teknolojisini içeren ilk dijital fotoğraf makinesi bulunmaktaydı.

Geçmişi
Zamana göre önemli duyuruları
1957 Casio Model 14-A'yı duyurdu, dünyanın ilk elektronik hesap makinesi.
1965 The 001 hesap makinesi duyuruldu.
1972 Casio'nun kişisel hesap makinesi "Casio Mini" duyuruldu. 12,800 yenden satılan hesap makinesi 10 milyonun üstünde sattı.
1974 Casiotron, kolsaati ve tam otomatik ajanda.
1980 Casiotone, klavye enstrumanı.
1983 İlk G-Shock kol saati DW-5000C
1985 Casio ilk profesyonel synthesizer i olan CZ-101'i çıkardı.
1995 QV-10 dünyanın TFT görüntülü ilk dijital kamerası.
2002 EX-S1 ilk exilim dijital kamera.

Ürünleri
Casio'nun geliştirdiği ürünler arasında hesap makineleri, saatler, yazar kasalar, aydınlatıcılar, dijital fotoğraf makineleri (Exilim serisi), filmli kameraları, dizüstü bilgisayarlar ve mini dizüstü bilgisayarlar, cep telefonları, elektronik klavyeler, cep bilgisayarları (E-Data Bank), elektronik sözlükler, dijital günlükler (erken dönem PDA'lar), elektronik oyun aletleri, bilgisayar yazıcıları ve taşınabilir televizyonlar.

1970'li ve 80'li yıllarda, Casio, elektronik hesap makineleri (bilimsel dâhil) ve elektronik müzik aletleri ile tanınıyordu. Günümüzde Casio, en yaygın şekilde dayanıklı ve güvenilir elektronik saatler üretmesi ile bilinir. Şok dirençli G-Shock serisi saatleri popülerdir; 1983 üretimi G-Shock DW-5600C'nin koleksiyoncular tarafından arandığı bilinmektedir. Casio, 1980'li ve 1990'lı yıllarda yerleşik oyunlar içeren çok tutulan sayısal/elektronik saatler üretmiştir.

Casio, Müslümanlara zamanında ve doğru yoldan dua etmelerine yardımcı olması için tasarlanmış bir "Namaz Pusulası" saati gibi yerel pazarlar için ürünler de geliştirmiştir.

image-1 image-2 image-3

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bültene Abone Olup Kampanyalarımızdan Anında Haberdar Olabilirsiniz.